بلاگ, مقالات ورزشی

چه لباس ورزشی مناسب خانم ها می باشد؟

لباس ورزشی

لباس ورزشی را همان طورکه از نامش پیداست، بیشتر هنگام ورزش می پوشند. از طرف دیگر، از آنجا که امکان تعریق در ورزش دوچندان می شود. انتخاب جنس مناسب  برای پیشگیری از عرق سوز شدن بدن و ابتلا به بیماری های قارچی پوستی اهمیت زیادی دارد.

جنس لباس برای ورزش اهمیت دارد

پارچه هایی که برای لباس های ورزشی طراحی و دوخته شده اند، در هنگام تمرین عرق را از بدن شما دور می کنند و بعضی دیگر هم عرق را جذب می کنند.
دور لباس های ورزشی با الیاف مصنوعی و بدون آستر را خط بکشید، چون این لباس ها باعث تشدید تعریق می شوند و خیلی زود هم بوی بد عرق را به خود می گیرند.

لباس های ورزشی که از جنس کتان یا نخ هستند، عرق را به خود میگیرند. یعنی آن را از بدن جذب میکنند و یا به بخار کردن سریع عرق کمکی نمی کنند و همین موضوع سبب می شود لباس ورزشی که از جنس کتان تهیه شده است احساس سنگینی و خیسی را در زمان تمرین به شما بدهد. برای ورزش های سبک مانند پیاده روی لباس ورزشی که از جنس کتان تهیه شده است مناسب است اما برای ورزشی شدید مثل تمرینات هوازی مناسب نیست.

لباس های که عرق را از بدن شما دور می کنند که قابلیت عبور هوا از خود را دارند و به بخار شدن سریع عرق از لباس کمک می کنند و بدن را خشک و خنک نگه می دارند.این نوع لباس های ورزشی از موادی شامل پولی پروپیلین یا پارچه هایی مانند ساپ لکس و کوول مکس بوده که بهترین گزینه برای تمرین های ورزشی هستند که در آن بدن زیاد عرق می کند، زیرا در آن لباس خیس نمی شود، و احساس بد خیسی که  باعث آزار شما در ورزش می شود را از شما دور میکند.

از لباس ورزشی که خاصیت تنفس و عبور هوا را ندارد، استفاده نکنید. لباس هایی که از مواد پلاستیکی تهیه شده اند هم مناسب نیستند، چون از بخار شدن عرق و خنک کردن بدن جلوگیری می کنند و موجب می شود دمای بدن در طول تمرین بالا نگه داشته شود.

 

نیمتنه اسپرت

برای دیدن بالاترین تنوع و کیفیت نیمتنه رو عکس کلیک کنید

 

سایز لباس اهمیت دارد

انتخاب سایز درست و مناسب بسیار حائز اهمیت است. سایز لباس شما نباید کوچک‌تر و یا بزرگ‌تر از سایز واقعی شما و یا بیش از اندازه بلند باشد، چرا که در صورت تنگ بودن اجازه حرکات آزادانه را از شما خواهد گرفت و در صورت گشاد و یا بلند بودن به دست و پای شما خواهد پیچید و حتی ممکن است در هنگام ورزش کردن از تن در بیاید و باعث اختلال در تمرین ورزشی شما شود.

 

مدل لباس اهمیت دارد

تی شرت، شلوارک و شلوار برای آقایان و خانم‌ها و نیم تنه، لگ زنانه، دامن ورزشی و تاپ برای خانم‌ها همگی جزو انتخاب‌های ممکن هستند. از لحاظ روانی پوشیدن لباسی که احساس خوبی به شما می‌دهد باعث بالا بردن اعتماد به نفس شما و در نتیجه افزایش کارایی‌تان خواهد شد. وقتی لباس خود را دوست داشته باشید، تمایل بیشتری برای ورزش کردن از خود نشان خواهید داد، بنابراین در میان این لباس‌ها، لباسی را انتخاب کنید که بیشتر دوست دارید و البته در آن احساس راحتی می‌کنید، زیرا که در مورد لباس‌های ورزشی مسلما راحتی لباس به زیبا بودن  آن ارجح است. البته این موضوع را فراموش نکنید که لباس شما علاوه بر زیبایی و راحتی باید با رشته­ ورزشی شما نیز متناسب باشد

شستن لباس ورزشی چگونه باشد

آلودگی های لباس بیشتر به عرق کردن فرد ورزشکار مربوط می شود، پس بهتر است بعد از هر ۲ بار استفاده  و برای پیشگیری از بو گرفتن، آن را بشویید. این لباس ها را می توان درون ماشین لباسشویی انداخت و یا با دست شست. استفاده از انواع شوینده ها هم مشکلی به وجود نمی آورد. اما بد نیست که کمی نرم کننده را هم در مراحل نهایی شستشو به مواد شوینده تان اضافه کنید تا لباستان پس از شستشو اصطکاک پیدا نکند و خرده ریزه های کف سالن ورزشی را به خود نگیرد. بهترین راه خشک کردن لباس ورزشی هم این است که آن را در فضای باز و زیر نورآفتاب خشک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *